Сподели

Търсене на имоти

Форум на тема „Устройство на територията и жилищна политика“ е проведен в рамките на XII-та Годишна среща на местните власти в Албена

Форум на тема „Устройство на територията и жилищна политика“ е проведен на 17.10.2017г. в рамките на XII-та Годишна среща на местните власти в Албена, информира официалният сайт на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). В дискусията, с акцент върху инвестиционния процес през 2018 г. и облекчаването на мерки и режими за бизнеса и гражданите, са участвали заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 (ОПРР) Деница Николова, началникът на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) арх. Иван Несторов, директорът на Дирекция „Устройство на територията и административно-териториално устройство“ в МРРБ арх. Лидия Станкова, изпълнителният директор на  Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) инж. Михаил Киров, кметове на общини и представители на местната власт от страната.
 

Договорените средства по ОПРР 2014-2020 съставляват 65% от ресурса й, като над 1,5 млрд. лв. вече са приведени на общините за изпълнение на различни проекти, е обявила по време на форума заместник-министър Николова, като е изтъкнала доброто изпълнение на общинските инвестиционни програми, по които към момента се изпълняват 99 договора по ОПРР за над 1 млрд. лв. До края на 2017г. предстои сключване на договори по още 47 проектни предложения по мярката за социална инфраструктура за деинституционализация и грижа за деца, а финансирането на проекти по още четири мерки от Програмата, в т.ч., за социални услуги за възрастни хора на стойност 41,4 млн.лв. и за развитие на туризма и културно-историческото наследство на стойност близо 100 млн. лв., ще стартира в началото на 2018г. Предвид предстоящата Междинна оценка на ОПРР през 2018г. и условието за изпълнение най-малко на 85 % от всеки индикатор, заместник-министър Николова е призовала общините и останалите бенефициенти да са по-активни в изпълнението на проектите.
 
По отношение изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, всички сгради със сключени договори и осигурено финансиране от Българската банка за развитие ще бъдат завършени през 2018г., а всички, подадени към настоящият момент нови заявления с отказ от финансиране, ще бъдат обект на дебат в Народното събрание относно бъдещето на програмата, за изпълнението на която ще бъде направен анализ и ще бъдат отчетени всички контролни механизми, е пояснила още заместник-министър Николова. Големите общини-бенефициенти и по-малките 28 общини ще могат и през следващата година да кандидатстват за финансиране в рамките на ОПРР санирането на многофамилни жилищни сгради. Спестеният ресурс в размер на 34 млн. лв. от проектите на 28-те малки общини по мярката за енергийна ефективност на многофамилни и обществени сгради се очаква да бъде разпределен за проекти по мярката за модернизация на регионалната здравна инфраструктура.
 
МРРБ работи активно за намаляване на административната тежест и облекчаване на инвестиционното планиране в регионите, е подчертала арх. Лидия Станкова. В ход е дискусия за промени в наредбата за издаване на разрешения за строеж на обектите от четвърта и пета категория, с цел улесняване на общините, създадена е работна група за изменения в ЗУТ с акцент върху завършване на облекчителните режими за местните власти и инвеститорите при съгласувателните процедури, настоява се и за създаване на регистри за всички паметници и сгради на културното наследство от местно и национално значение, за да не се бави инвестиционният процес с дълги процедури по съгласуване с Националния институт за недвижимо културно наследство, активира се процеса по изготвяне на общи устройствени планове на общините, като до една година се очаква по-голяма част от Черноморските общини да имат такива планове. За диалог с общините и внимателно прецизиране на подлежащите на облекчаване процедури по ЗУТ, с цел стриктен контрол на законодателството от държавата и общините, е призовал в хода на форума началникът на ДНСК арх. Иван Несторов. Изпълнителният директор на АГКК е отчел 125 сключени  договори за предоставяне на данни от кадастралната карта в 89 населени места за първото 6-месечие на 2017г., като е изтъкнал, че с въвеждането на електронни услуги и разкриването на изнесени работни места се облекчава предоставянето на кадастрални услуги за населението.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини