Сподели

Търсене на имоти

Кои европейски държави имат най-висок процент на наемане на имоти?

Културата влияе върху всичко в ежедневния живот - от храната до избора на дом, за това и в рамките на един континент европейските страни се различават значително по отношение на жилищните навици. Във Великобритания наемането често се разглежда като по-неблагоприятно и изглежда, че всеки жител бърза да влезе в ролята на купувач на недвижими имоти в Обединеното кралство. В много други държави обаче животът под наем се разглежда като по-добрия вариант, тъй като за наемателите това означава по-малко ангажименти, отговорности и липса на ипотечен кредит. Екипът на „Mashroom“ е проучил данните и разкрива в кои европейски държави се живее най-много под наем.
 

Най-добра европейска държава за отдаване на недвижими имоти под наем

 
За да се определи класирането, анализаторите са взели предвид фактори като разходи за наем, закони за защита на наемателите и броя на хората, които наемат. Според събраните и анализирани данни, Германия е царицата на наемите! Тя е европейската страна с най-висок процент наематели, които съставляват над половината от населението на страната. Добре известна е със своето отворено отношение към отдаването под наем, като наемателите се радват на добър начин на живот без да се налага да си купуват недвижими имоти. Нейните съседни държави - Австрия и Белгия, са се подредили съответно на второ и трето място. Австрия е известна с удължените си летни ваканции, дългите обедни почивки и кратките работни дни, така че е лесно да разберете защо хората са привлечени да живеят там без обвързване с жилище. Изненадващо, Обединеното кралство се нарежда на осмо място, като почти една четвърт от населението се оказва, че живее под наем. Тъй като средната възраст на наемателите там е 40 години, в сравнение с 57 години за собствениците, това е тенденция, която бихме могли да очакваме да се увеличи през следващите години.
В по-неизгодно положение се оказва слънчева Испания. Въпреки, че през изминалите 12 месеца правителството се е раздвижило по отношение на някои реформи в сектора, страната все още е с по-високи наеми и по-нестабилни закони за наемателите, в сравнение с много други европейски държави. Словения пък е класирана на последно място с минимум 2,4% от населението, наемащо имоти. И все пак, със зашеметяващата си природа, ски писти и красиви плажове е лесно да се разбере защо хората предпочитат да се установят трайно там.
 

Градове с най-скъп наем на недвижими имоти в Европа

 
Според проучването на „Mashroom“, недвижимите имоти под наем в Берлин са определени за най-евтини със среден месечен наем на квадратен метър само £ 6.58, което е далеч от £ 25.08 във френската столица, Париж. Лондон е известен като една от най-скъпите столици в света - градът се намира на скъпата страна на скалата с месецен наем за 1 кв.м жилищна площ от £ 18.13. В средата на класацията експертите са поставили Варшава, Рим и Прага. Това са всички популярни туристически дестинации, които могат да повлияят на цените на наемите поради увеличаването на местните удобства.
 

Апартамент под наем във Варшава

Закони за наеми в цяла Европа

 
Много важен фактор при наемането на имоти са законите за защита на наемателите и наемодателите. Използвайки Глобалното ръководство за собственост, страните европейските държави в това проучване са били оценени от 1 до 5, където 5 е най-добрият резултат. От този анализ става ясно, че Дания е единствената държава, която е набрала 5/5 поради строгите си закони в защита на наемателите. Обединеното кралство обаче се е класирало последно и е получило описание като държава, подкрепяща хазяите. Изглежда, че Унгария и Полша постигат баланса в защитата и на двете страни. В Унгария имат система, при която при някои договори за наем можете да подпишете договор, без дори да споменавате размера на наема. Предложената сума за наем се изпраща на наемателя 8 дни преди преместването, след което той може да я оспори.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини