Сподели

Търсене на имоти

Има ли фабрики в България? Кой и какво произвежда?

Нови инвеститори


Съвсем наскоро най-големият италиански инвеститор в България откри нова производствена мощност на фирмата си в Котел, след като вече има фабрика в Сливен. Френска фирма пък ще открие през месец май своя първи завод у нас. Той е разположен в гр.Видин и в него ще се произвеждат пластмасови платки за автомобили и велосипеди.
Тези предстоящи откривания поставиха въпросителни колко и какви производствени предприятия функционират у нас към днешна дата? Потърсихме статистика, но такива данни липсват в публичното пространство. От държавни издания обаче става ясно, че инвестиции в сектора не липсват през последните години, а общините продължават да концентрират усилията си в привличането на все повече родни и чуждестранни предприемачи. Една от българските фирми, която инвестира в индустриални площи, е за производство на електрически отоплителни уреди, електрически бойлери и индустриални съдове. У нас се намира и най-големият содов завод в Европа за синтетично производство на калцинирана сода с номинален капацитет от 1,5 милиона тона годишно, който работи край Варна от вече 20 години.

Инвестиции в индустриални площи през 2016г.


През 2016-та година врати отвориха още нови фабрики, някои от които са поредни, а не първи за собствениците си:
- Американска компания за автомобилна електроника вече 6 години има завод в Ботевград и обслужващо звено в София, но миналата година отвори врати за ново производство и в Пловдив.
- Един от немските гиганти за производство на тоалетни седалки ситуира производството си в Севлиево през 2003г. През 2016г. разширява дейността си като открива цех за дъбов паркет и има планове за по-нататъшно разрастване.
- Германска семейна компания, която произвежда опаковки и пакетиращи машини за хранително-вкусовата промишленост, развива дейността си в Пловдив. Отделно компанията има предприятие и в село Герман край София.
- Австралийска компания, която е един от най-големите производители на вълна в света, избира България за третата си фабрика извън Австралия. Предприятието се намира в Сливен.
- Един от автомобилните гиганти в Германия и световно известна марка, произвежда
компоненти за кормилни уредби и карданни валове.
- Американски инвеститор изгради фабрика за производство на самолетни части в София. В поделението ще се изработва авиационно оборудване за гигантите в самолетостроенето Airbus и Boeing.
-  Белгийска компания прави микрочипове край София. Амбициите са за разширяване на производството и развойната дейност.
- Още една немска фирма на българска територия - Смолян, този път за производство на автомобилни компоненти. До две години инвеститорът предвижда нова фабрика в Пазарджик.
- От началото на 2016г. в Нови пазар работи фабрика за керамични плочки, чийто собственик е от Турция.

Проектите за 2017г.


- Ново производство на плочи от дървесни частици с последващо ламиниране ще изгради австрийска компания във Велико Търново, която е в България от 1997г. и има вече един цех в старата столица, както и един в Бургас.
- Завод край Димитровград е третият по ред у нас на японска компания за кабелни системи след тези в Сливен и Ямбол. Строителството на новата фабрика се предвижда да приключи през 2017 г. Дотогава компанията ще работи в помещение под наем в Стара Загора, тъй като има поръчка от нов клиент.
- В средата на годината трябва да заработи първият в страната ни завод на един от немските производители на електронни баласти, драйвъри и светодиодни модули. Той се намира край Пловдив.
- За първи път извън родната си държава, в България ще инвестира турска фирма за осветление за автомобили. Заводът се строи край Димитровград и се очаква да заработи през есента.
- Филипинска компания ще разширява фабриката си в Благоевград, която е за автомобилна електроника.
- Финландско-българска компания ще изгради нова фабрика и склад в Пловдив, с което ще удвои производството си на велосипеди до над 500 хиляди годишно.

Предложения на пазара


В много от общините у нас съществуват фабрики, които действащи или не, са обявени за продан. Това също е добър вариант за инвеститорите – да купят готов обект и да го реконструират.

гр. Варна, Южна промишлена зона – 1 250 000 евро

https://cdn.domaza.co/upload/properties/62/424/62424/p17mo5l4o5101c1vvn1f57603m045.JPG  
 

гр. Ст.Загора – 820 000 евро

https://www.domaza.ru/watermark.php?param=image&data=eyJpZCI6MjYzMjkyNywid2F0ZXJtYXJrcGljdHVyZSI6IiIsInRleHQiOiIiLCJ1cmwiOiJlZDk0NTMwZDkwZDExYWZmYmY4NjAyZDdjMzRkMDZlZDJhOGVlNWU3LmpwZyJ9


гр. Габрово – 1 500 000 евро

https://cdn.domaza.co/upload/properties/96/907/2596907/57fc6e1076a079af92289d12d3efaa621387eb44.jpg

 

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини