Сподели

Търсене на имоти

Държавата, в която имотите поскъпнаха с 500%....!

Пазарът на имоти в Хонг Конг, който се подхранва от вътрешното търсене, продължава да става все по-силен. За това свидетелстват анализи на агенции за недвижими имоти, които отчитат ръст в цените на квадратен метър, предава nytimes.com.

След като се възстанови от азиатската финансова криза през 1997 г. и други сътресения, "пазарът в Хонг Конг се развива в невероятна посока" – това е казал Джеймс Фишър, директор на пазарните анализи и аналитик в " Spacious Hong Kong" и е допълнил, че цените на жилищата са се увеличили с близо 500% от 2003 г. насам, което е направило Хонг Конг "най-недостижимия пазар в света".
 
 

Мерките, които правителството предприема през 2009г. за охлаждане на пазара, са фокусирани върху ограниченията за ипотечно кредитиране и специални такси или държавни такси, насочени към намаляване на търсенето от страна на инвеститорите и чуждестранни купувачи, които мнозина вярват, че са стимулирали цената за местните жители.
Брокери на имоти разказват, че резултатът от тези действия е бил временен – до края на 2015г., когато се е усетил спад в туристопотока. Така, в началото на 2016-та цените на жилищата започват да се покачват отново и към края на годината ръстът е от 15-20%. Броят на купувачите от континентален Китай е спаднал, съобщава Ко Кенг Шинг, основател и главен изпълнителен директор на Landscap Christies, но "въпреки мерките на правителството, цените все още се увеличават".

Въпреки, че всяка година в Хонг Конг се строят около 20 000 единици, те не са достатъчни да удовлетворят търсенето. Най-силният сегмент от пазара, според брокера Г-жа Чан, са луксозните имоти, особено новото строителство или еднофамилните къщи в районите "Пийк" и "Южна страна" на остров Хонг Конг. През ноември 2017г. нов дом на връх Никълсън се е продава за около 16 885 долара/кв.м, което надхвърля предишния ценови рекорд. Комисионите за сделки с недвижими имоти са по договаряне, но купувачът и продавачът обикновено плащат около 1% от продажната цена. И двете страни имат свои собствени адвокати, като този на продавача предоставя официалното споразумение. Правните такси са около 0,1% от стойността на сделката.

Ко Шинг пък разказва, че през последните 10 години над 95% от чуждестранните купувачи са азиатци. Тези, които не са китайци и идват от Европа, Америка и която и да е друга държава от друг континент смятат, че цените са твърде високи, за да купуват тук. Китайците често купуват жилища в Хонг Конг, за да предпазят парите си от обезценяване или някой политически риск.

По сведения на брокерите, има няколко британски купувачи, които са се заселили в Хонг Конг отдавна и някои други, които са от САЩ и Швеция, и са изключително богати бизнесмени.

Ипотеките изискват 50% авансово плащане за трансакции над 1,3 милиона щатски долара за първи дом. Второ жилище пък изисква 60% от цената за първото жилище. Регламентите на китайското правителство изискват от финансовите институции да разкриват активите на чуждестранните купувачи, включително китайските и глобалните инвеститори в континента.
 

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини