Сподели

Търсене на имоти

Богатите американци купуват ваканционни жилища в Европа, докато еврото е слабо

За хиляди американци няма друго място като дома, но ... луксозен ваканционен дом в Европа, особено докато стойността на еврото пада рязко. Според консултантската компания „Knight Frank“, интересът към недвижими имоти във Франция например, от базирани в САЩ купувачи, е скочили с 37 % през първите 5 месеца на миналата година в сравнение със същия период на 2021 г. Градовете в цяла Европа изпитват „същата тенденция“, пише в експертното проучване. Париж, Венеция и Тоскана се оказват по-атрактивни за американските инвеститори, но същото важи и за Майорка, Сардиния и Южна Франция. Според португалските имиграционни и гранични служби, броят на американците, живеещи в страната, се е удвоил от 3300 през 2018 г. на 6900 през 2021 г. Броят им е нараснал още повече през 2022 г., предвид занижените изисквания по програмата „Златна виза“, според които американците, придобили имоти в Португалия, трябва да прекарват само 7 дни годишно в страната, за да отговарят на условията за гражданство след 5 години. Гърция е друга популярна дестинация - заявките от американски граждани, които искат да се преместят там, са се увеличили с над 40% през 2022 г. в сравнение с 2021 г., според „Sotheby’s International Realty“. Друга отличителна тенденция е, че интерес представляват не само големите градове в Европа, но и селските райони, казва Марк Харви, ръководител на международния отдел на „Knight Frank“.
 

Защо американците се местят в Европа?

 
Най-важният фактор, който тласка американските купувачи към Европа, е рязкото падане на стойността на еврото. През юли 2022 г. европейската валута падна под стойността на американския долар за първи път от 20 години насам. Стремителният спад е отчасти следствие от войната в Украйна и рецесията. Американският долар, от друга страна, остана сравнително силен, благодарение на повишаването на лихвените проценти и на репутацията си на „сигурно убежище“ по време на сътресения. Тъй като ФЕД затяга паричната политика по-агресивно от Еврозоната, за да се бори с инфлацията над целевата стойност, доларът поскъпва спрямо еврото, а с промяната на стойностите на валутите се променя и покупателната способност, твърдят анализаторите. Другият важен фактор са сравнително ниските цени на пазарите на недвижими имоти в Европа. Според „Knight Frank Global Residential Index“ стойностите на жилищата в САЩ се покачват бързо - 9 от 20-те града с най-бързо растящи цени на имотите в света са американски. При първите три, Финикс, Маями и Сан Диего, те са се повишили с 29 % или повече. За сравнение, в Париж и Лондон цените са скочили с по-малко от 5% между първото тримесечие на 2021 г. и първото тримесечие на 2022 г. Във Флоренция пък, за същия период от време е отчетено понижение от -1,6%.
 

Как европейците реагират на американските купувачи на жилища

 
За много американци възможността да се преместят в Европа е сбъдната мечта. Не всички обаче са доволни от вълната на нови купувачи. Социалните медии са изпълнени с оплаквания на местните жители от увеличение на цените на жилищата, което съпътства прилива на американци. „Отидете някъде другаде, имаме достатъчно недостиг на жилища и без това“, е написал потребителят от „Twitter“, Калоян Дойнов. „Само богатите могат да си позволят това, те вдигат цени за всички нас", негодувал е друг, предава „Euronews Travel“. В Барселона - където цените на жилищата са се увеличили с над 4 % през последните 12 месеца - гневът срещу дигиталните номади прерасна дори в протести. „Вашето луксозно пътуване, моето ежедневно страдание", гласи един лозунг, изрисуван из целия град.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини