Сподели

Търсене на имоти

ФЕД планира да „нулира“ пазара на жилища в Америка

Не става дума само за това колко високи са станали цените на пазара на недвижими имоти в Америка, а и колко бързо са стигнали до тези нива. Само за 24 месеца стойностите им са се повишили с 37%! За сравнение, най-големият двугодишен скок, довел до жилищния срив през 2008 г., е бил 29%. В опит да овладее ситуацията, тази пролет Централната банка бързо повиши лихвените проценти по ипотечните кредити, като за 30-годишна фиксирана лихва достигна до 6% от 3,2% в началото на годината. Тези по-високи ставки, в крайна сметка, сложиха край на жилищния бум и доведоха до рязко забавяне на пазара, като заявленията за заеми са намалели с 16% на годишна база.
 
Председателят на ФЕД, Джером Пауъл е коментирал, че той и колегите му осъзнават, че увеличението на лихвите по ипотеките е голямо, но го намират за необходимо, за да овладеят растящите цени на имотите. Те ще наблюдават как то ще засегне инвестициите в жилищни сгради и цените на жилищата. Според него, такова „нулиране“ на пазара ще спомогне за установяване на баланс между търсенето и предлагането. След пандемичния бум на жилищното строителство, нивата на инвентара са започнали да се понижават, докато през пролетта на 2021 г. не са достигнали 40-годишно дъно. Това е била основната предпоставка за продавачите на жилища да повишат цените. Пауъл се надява, че мерките, предприети от ФЕД ще допринесат за един „по-приятелски“ пазар за купувачите.
 
Според Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти, инвентаризацията на жилища в САЩ е нараснала до 1,03 милиона през май. Но, за да се стигне до „нормален“ пазар, инвентарът ще трябва да нарасне до 1,52 милиона - 1,93 милиона жилищни единици. Нивата на инвентаризацията в цялата страна обаче се покачват бързо и над половината от регионалните пазари на жилища все още имат запаси с 50% под нивата преди пандемията. Главният икономист на „Moody's Analytics“, Марк Занди е коментирал за „Fortune“, че високите лихви по ипотечните кредити са тласнали пазара към „пълноценна корекция“ на цените. В близко бъдеще Занди очаква ръстът им на годишна база да спадне от 20,6% на 0%. На значително надценени пазари на недвижими имоти в Америка той очаква спад на цените от 5% до 10%.
 
Ако "прекомерното затягане" на ФЕД предизвика рецесия, Ралф Маклафлин, главен икономист в „Kukun“ - компания за данни и анализи за недвижими имоти, е казал, че инвентаризацията може да достигне нива, които позволяват на цените действително да паднат и изглежда все по-вероятно да се стигне до остър прелом на пазара. След като Федералният резерв отново постави инфлацията под контрол, повишените лихви по ипотеките могат да започнат да намаляват. Целта е Индексът на потребителските цени (CPI) да се върне на 2%, но прогнозите са, че тази „битка“ може да продължи до 2024 г.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини