Сподели

Търсене на имоти

Първа копка на проекта за Интегриран воден цикъл на Добрич

Първа копка на проекта за Интегриран воден цикъл на Добрич са направили на 17.07. 2017 г. министърът на околната среда и водите Нено Димов и кметът на Добрич Йордан Йорданов, информира официалният сайт на Община град Добрич. С официалната церемония, на която са присъствали още областният управител на област Добрич Красимир Кирилов и народните представители Пламен Манушев и Живко Мартинов, е даден старт на дълго отлаган и изключително важен за Добрич проект, който се очаква да реши многогодишните проблеми с остарялата ВиК мрежа на града.
 
Общият размер на инвестицията в интегрирания воден цикъл на Добрич е 114,9 млн. лв., от които 86,2 млн. лв. са безвъзмездна финансова помощ, осигурена в рамките на Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) 2014-2020. Със средства от ОПОС 2014- 2020 г. на територията на област Добрич в момента се подготвя и регионално прединвестиционно проучване, въз основа на което ще бъдат финансирани и други проекти във водния сектор. В реализирането на 7 проекта по ОПОС 2007-2013 през предишния програмен период в област Добрич са вложени над 64 млн. лв., като 25,5 млн. лв. е размерът на средствата, инвестирани в сектор „Води“ с положена над 20 км линейна инфраструктура, а 38,9 млн. лв. са инвестирани в сектор „Отпадъци“.
 
Очакваните резултати от реализацията на проекта „Интегриран воден цикъл на Добрич“ са: намаляване на течовете в мрежата, подобрено пречистване на отпадъчните води, реконструкция на построената през 1986 г. ПСОВ-Добрич при с. Врачанци и изграждане на биологично стъпало с пречистване на азот и фосфор, с цел предотвратяване замърсяването на р. Добричка, като модернизираното съоръжение ще обслужва 92 498 души. В хода на изпълнението на проекта предстои също рехабилитация на близо 80 км водопроводи, полагани в периода 1950-1970 г. Жителите на Добрич, за които ремонтът е дългоочакван, имат готовност през следващите месеци да понесат известни неудобства, свързани с разкопаване на улици, промяна в организацията на движението и струпване на строителна техника, тъй като ВиК авариите в града са ежедневие, а загубите на вода достигат до 86%.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини