Сподели

Търсене на имоти

Близо 300 млн. лв. ще вложи МРРБ в проекти за устойчива градска мобилност в 39 български общини

Близо 300 млн. лв. ще вложи Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) в рамките на управляваната от него Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014–2020 г. за реализацията на проекти в подкрепа на устойчивата градска мобилност в 39 български общини, научаваме от официалния сайт на министерството. Информацията е представена от министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков при участието му в семинар на тема „Устойчивата градска мобилност чрез оптимизиране на транспорта на хора и стоки – източник на атрактивност за територии и удовлетворение за гражданите“, проведен на 13.06.2017 г. като част от програмата на конкурса „Екообщина“.
 
Сред посочените от министър Нанков основни цели на предстоящите проекти за устойчива градска мобилност са:
- подобряване на характеристиките на транспортните средства и постепенна замяна на остарелия транспортен парк;
- увеличаване скоростта и подобряване качеството на обслужване;
- подобряване пропускливостта на кръстовищата чрез внедряване на „умно“ управление на светофарите;
- насърчаване на мултимодална устойчива градска мобилност чрез създаване на възможности за алтернативни форми на транспорт и тяхното съчетаване;
- подобряване на достъпността и връзката на населените места с градските центрове.
 
От общо 39-те общини от първо, второ и трето йерархично ниво - допустими бенефициенти по процедурата за устойчива градска мобилност по ОПРР, 14 вече имат подадени проектни предложения, като градовете София, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора и Плевен надграждат реализираните проекти през програмния период 2007-2013 г. Именно постигнатите през предходния период добри резултати от реализираните дейности на стойност близо половин милиард лева за изграждане на високоскоростен, достъпен, природосъобразен, енергоспестяващ и удобен градски транспорт в седемте най-големи града в страната, са основание за подкрепа на мерките за интегриран градски транспорт през настоящия период, е пояснил министър Николай Нанков. Основните дейности, заложени в подадените проектни предложения, включват: доставка на подвижен състав и зарядни станции, реконструкция и рехабилитация на уличната мрежа, реконструкция на трамвайни трасета в столицата, изграждане на велоалеи и съоръжения за колоездене, изграждане на пешеходна зона, подлез и пасарелки, изграждане и надграждане на интелигентните транспортни системи, внедряване на интегрирана билетна система, системи за таксуване и контрол и други.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини